Szósty Zjazd Polskiej Młodzieży Esperanckiej odbył się w Malborku w dniach 1-3 grudnia 2006 r.

Raport ze Zjazdu

6. Zjazd PME

6. Zjazd PME

6. Zjazd Polskiej Młodzieży Esperanckiej odbył się w Malborku, 1-3.12.2006. Więcej informacji można zobaczyć w informatorze (w Esperanto), który jest w załączonym pliku numer 1. Był on wysłany do wszystkich członków naszej organizacji przed zjazdem.

Podczas tego trzydniowego wydarzenia pracowaliśmy nad różnymi sprawami. Językiem roboczym podczas zjazdu było Esperanto. Załączone pliki to głównie slajdy z różnych prezentacji. Oglądając je proszę pamiętać, że są to tylko slajdy, a więcej zostało powiedziane przez prelegenta lub przedyskutowane wśród uczestników.

Zaczęliśmy w piątek wieczorem prelekcją i dyskusja prowadzoną przez Tobiasza. Jej tematem była „Reklama w Esperancji” i był to jedyny dwujęzyczny punkt programu. Powodem tego była obecność grupy początkujących z lokalnego klubu esperanckiego. Slajdy z prelekcji, w formacie PDF, można zobaczyć w pliku numer 2.

W sobotę rano zaczęliśmy zabawą rozbudzającą którą poprowadził LukiZ. Następnie Tobiasz przeprowadził pracę w grupach na temat efektywnych prezentacji. Przygotowywaliśmy plany prezentacji na temat Esperanta, a następnie przedstawialiśmy je innym.

Następnie Przemek zaprezentował nowe esperanckie projekty w sieci. Aby dowiedzieć się więcej, proszę zobaczyć slajdy (w Esperanto) załączone w pliku 3 (w obu formatach: PowerPoint i PDF)

Po przerwie rozpoczęła się część zjazdu dotycząca seminariów. Najpierw przedstawione zostały raporty z seminariów w Brnie („Języki w Internecie”) i Brukseli („Prawa językowe w jednoczącej się Europie”). Zdjęcia z seminarium w Brnie znajdują się w galerii Tobiasza, a z Brukseli – w galerii LukiZa.

Irmina przedstawiła różne fundusze europejskie, które wspierają działalność młodzieżową. Całą prezentację (w Esperanto) można znaleźć w pliku 4 (PowerPoint i PDF).

Później rozpoczął się punkt programu dotyczący naszych projektów. Rozpoczęła to Irmina, prezentując jeden pomysł na seminarium w Polsce – „Efektywna praca w grupie” – oraz projekt namiotowego kursu Esperanta dla Polaków, który chcielibyśmy zorganizować latem.

LukiZ zaprezentował podobny projekt Rosyjskiej Młodzieży Esperanckiej, którym jest międzynarodowy kurs namiotowy. Slajdy (po angielsku) można zobaczyć w pliku 5 (PowerPoint i PDF).

Następnie LukiZ zaprezentował inny pomysł na seminarium. Tytuł roboczy tego projektu to „Multimedialne narzędzia w informacji”. Po prezentacji odbyła dyskusja na temat przedstawionego projektu. Slajdy z prezentacji (w Esperanto) można zobaczyć w pliku 6 (PowerPoint i PDF).

Park Świata

Park Świata

W przerwie odwiedziliśmy malborski Park Świata, gdzie różne narody fundują drzewa i pamiątkowe kamienie.
Na koniec odbyło się „odstresowanie”. Była to forma oceny zjazdu i została zrealizowana w dwóch grupach poprowadzonych przez Irminę i LukiZa. Efekty tej oceny (w Esperanto) można zobaczyć w pliku 7. To jest zbiór opinii uczestników na temat zjazdu i wszystkich punktów programu.

W sobotni wieczór zorganizowaliśmy wieczór międzymiastowy, który poprowadził Przemek. Wyglądało to podobnie do wieczorów międzynarodowych, które można zobaczyć podczas różnych spotkań esperanckich. Wszyscy przedstawili swoje miasta prezentując prelekcje, filmy, zdjęcia, muzykę lub lokalne specjały.

W niedzielę odbyło się zebranie członków naszej organizacji. Pełny protokół można przeczytać w pliku 8. Wtedy zakończyła się oficjalna część programu. Następnie obejrzeliśmy finał męskich mistrzostw świata w siatkówce, w którym grała Polska i Brazylia. Na koniec zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku.

Foto-galerie ze zjazdu można zobaczyć pod adresem http://picasaweb.google.com/6aPEJKunveno.

Jeśli mielibyście pytania na temat zjazdu, proszę pisać do prowadzących (adresy poniżej) punkty programu, które was interesują lub ogólnie do zarządu: pej.estraro(ĉe)gmail.com

 • Irmina – ikudlata(ĉe)poczta.onet.pl
 • LukiZ – lukasz.zebrowski(ĉe)gazeta.pl
 • Przemek – pwierzbowski(ĉe)epf.pl
 • Tobiasz – tobiasz(ĉe)esenco.org

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom, ponieważ razem sprawiliśmy, że według wielu z was, był to najlepszy zjazd w historii PEJ. Chcielibyśmy również podziękować malborskiemu klubowi esperanckiemu, który ugościł nas w swoim mieście.

W imieniu zarządu Polskiej Młodziezy Esperanckiej
LukiZ – Łukasz Żebrwowski

Raport przygotowany w Warszawie, dn. 7. stycznia 2007.

Załączone pliki

 • 1-EO-Informilo.pdf
 • 2-EO-Reklamo.pdf
 • 3-EO-NovajEsperantajProjektoj.pdf
 • 3-EO-NovajEsperantajProjektoj.ppt
 • 4-EO-Fundusoj.pdf
 • 4-EO-Fundusoj.ppt
 • 5-EN-IntSEJT.pdf
 • 5-EN-IntSEJT.ppt
 • 6-EO-SeminarioEnPollando.pdf
 • 6-EO-SeminarioEnPollando.pps
 • 7-EO-MalstrecxigxoResumo.pdf
 • 8-PL-ProtokółGrudzień2006.pdf

Ściągnij wszystko w pakiecie Raport z 6. Zjazdu PME (RAR).

Dodaj komentarz