Zamenhof w Warszawie

Już w najbliższy wtorek, 27 listopada w Muzeum Woli odbędzie się otwarcie wystawy Zamenhof w Warszawie. Wystawa prezentuje sylwetkę Ludwika Zamenhofa związanego z Warszawą od 1883 r. Tu właśnie powstała jego książka Język międzynarodowy. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalny egzemplarz tego dzieła z 1887 r., którego 125. rocznica wydania wypada w 2012 r.

Autorka wystawy zwraca uwagę na zaprezentowany wśród książek podręcznik do nauki esperanta w Brailu oraz na szczególny medal – Medal Tolerancji. Liczne zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów i Muzeum Sportu i Turystyki. Poza fotografiami na ekspozycji można będzie zobaczyć także plakaty. Zaprezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Muzeum Farmacji, Muzeum Historycznego w Białymstoku, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów oraz Warszawskiego Oddziału Polskiego Związku Esperantystów.

Jest to ósma wystawa z cyklu Poczet Warszawiaków. Partner projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe. Wystawę będzie można oglądać do 10 lutego 2013 r. Otwarcie odbędzie się 27 listopada o godz. 17 w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12.