25 skautów i młodych esperantystów z 15 krajów uczestniczyło w seminarium Budując na bazie różnorodności – w jaki sposób najlepiej wykorzystać współpracę między organizacjami młodzieżowymi? które odbyło się pod koniec maja w Warszawie.

Uczestnicy zaprezentowali działalność Światowej Organizacji Młodzieży Esperanckiej (TEJO) oraz Skautowej Ligi Esperanckiej (SEL), poznali różne style komunikacji międzykulturowej, zaprezentowali swoja krajową oraz międzynarodową działalność w ruchu skautowym lub esperanckim. Jednak najważniejsza była praktyczna, grupowa współpraca na różne tematy łączące ruch skautowy oraz esperanto. Dużo dyskutowano nad tym jak organizacje esperanckie i skautowe mogą współpracować przez najbliższy rok, na przykład w celu zorganizowania międzynarodowego obozu skautowego z użyciem esperanta jako języka pomostowego. Chodzi o projekt Ĵamboreo, którego plan został stworzony podczas seminarium. W ramach tego szkolenia odbyły się również spotkania z dwoma polskimi organizacjami skautowymi (ZHP i ZHR) oraz z lokalnym klubem esperanckim Varsovia Vento.

Seminarium szkoleniowe z uczestnikami z całego świata było możliwe dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Młodzieżowego (EYF) Rady Europy.