Obszar lądowy realizacji przedsięwzięcia znajduje się na terenie chronionym Natura 2000. Wyjaśniamy

Elektrownia jądrowa w części lądowej nie będzie zlokalizowana na obszarze Natura 2000. Zgodnie z decyzją środowiskową, inwestor ma zakaz prowadzenia jakichkolwiek prac związanych z budową elektrowni na tym obszarze.

Obszar Realizacji Przedsięwzięcia (ok. 688 ha) zarezerwowany pod działania związane
z budową elektrowni nie jest jednoznaczny z obszarem, na którym faktycznie prowadzone będą prace budowlane a następnie stanie obiekt jądrowy.  W rzeczywistości elektrownia jądrowa w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” zajmie ok. 200 ha i obszar ten w żaden sposób nie znajduje się na terenach chronionych Natura 2000.

Natomiast teren zarezerwowany pod działania związane z budową elektrowni w zaledwie niewielkiej części pokrywa się z obszarem lądowym Natura 2000 Mierzeja Sarbska PLH220018, który został rozszerzony w 2021 roku ze względu na występowanie stanowisk wierzby piaskowej na wydmach. Nie będą tam prowadzone jednak prace związane z budową elektrowni. Tym bardziej, że wydana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we wrześniu 2023 roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia wprost zabrania inwestorowi prowadzenia tam jakichkolwiek prac. Ponadto tzw. decyzja środowiskowa zabrania lokalizacji elementów zaplecza budowy w odległości mniejszej niż 100 m od obszaru Natura 2000 Mierzeja Sarbska PLH220018 oraz w odległości mniejszej niż 25 m od linii brzegowej Kanału Biebrowskiego.