Ludzie mieszkający niedaleko od budowy elektrowni przez 10-20 lat będą żyli w kurzu, hałasie i łunie świetlnej w nocy? Odpowiadamy
Budowa elektrowni jądrowej, jak każda inna inwestycja, niesie za sobą pewne uciążliwości dla mieszkańców, jak hałas, drgania czy tzw. zanieczyszczenie światłem. Wszystkie te elementy dogłębnie przeanalizowano w raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, który był podstawą do uzyskania przez inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, którą PEJ otrzymał we wrześniu 2023 roku. W raporcie przedstawiono szereg rozwiązań mających na celu minimalizowanie tego oddziaływania na otoczenie.
W kontekście zminimalizowania hałasu i drgań wprowadzone zostaną między innymi.:
- ograniczenie czasu prowadzenia najbardziej uciążliwych prac do pory dziennej;
- stosowanie obudowy dźwiękochłonnej i ekranów akustycznych (w tym mobilnych ekranów);
- ograniczenie do minimum pracy silników spalinowych i samochodów;
- ograniczenie prędkości poruszania się maszyn budowlanych i samochodów osobowych do 15 km/h i 20 km/h
W przypadku uciążliwości związanych z zapyleniem „kurzem” – materiały sypkie będą pryzmowane tylko w wyznaczonych miejscach dodatkowo – w przypadku materiałów szczególnie lekkich przewidziane jest kilka działań zapobiegających ich rozwiewanie jak np.: zraszanie – szczególnie ważne w okresie letnim, przykrywanie pryzm lub ogrodzenia przeciwwietrzne. Dodatkowo jednym z działań organizacyjno – technicznych będzie również mycie kół pojazdów ciężarowych opuszczających budowę, które jest działaniem ograniczającym zanieczyszczenie ziemią dróg dojazdowych, które prowadzi następnie do wysychania na ich powierzchni a następnie rozwiewania. Ponadto zapylenie pyłami PM 2,5 i PM 10 będzie w trakcie budowy monitorowane i w przypadku przekroczeń nadzór środowiskowy, będzie mógł podjąć działania dodatkowe mogące ograniczyć uciążliwości i przekroczenia dopuszczalnych w środowisku norm.
W trakcie procesu budowy elektrowni intensywne oświetlenie będzie konieczne podczas wykonywania prac w nocy, których nie można przerwać ze względów technologicznych, takich jak prace betoniarskie. Światło pochodzące z oświetlenia placu budowy będzie widoczne z okolicznych miejscowości w niedużej odległości od budowy, jednak jego intensywność nie będzie uciążliwa dla mieszkańców.
Jednym z kluczowych środków mających na celu ograniczenie emisji światła jest opracowanie Planu Zarządzania Oświetleniem ("Lightning Management Plan").
W ramach podstawowych założeń takiego planu:
- wyznaczone zostaną tylko niezbędne strefy, które wymagają stałego oświetlenia
(w tym oświetlenia przeszkodowego); - w ciągach komunikacyjnych i miejscach nie wymagających stałego oświetlenia
(na przykład na parkingach) używania czujników czasowego; - źródła światła będą skierowane w kierunku wewnętrznym placu budowy aby unikać oświetlania obszarów przylegających – ze szczególnym uwzględnieniem korytarza ekologicznego;
- stosowanie opraw (w tym opraw regulowanych) na źródłach światła w celu skupiania światła na oświetlanym obiekcie aby ograniczyć oświetlanie terenu wokół;
- stosowanie masztów oświetleniowych umożliwiających oświetlenie z góry pod odpowiednim kątem (np.: 80-90 stopni) ograniczających oświetlenie do powierzchni prowadzonych prac preferowane będzie stosowanie źródeł światła o barwach zimnych, które nie emitują promieniowania UV w celu ograniczenia przyciągania owadów;
- w chwilach, gdy prace nie są wykonywane, oświetlenie będzie wyłączane;
Ponadto jednym z działań nadzoru środowiskowego i BHP będzie kontrolowanie czy ww. założenia są przestrzegane przy prowadzeniu wszelkich prac.
To tylko niektóre z działań, które inwestor i wykonawcy zastosują, by wpływ robót budowlanych na życie i funkcjonowanie mieszkańców był jak najmniejszy. Szczegóły działań minimalizujących znajdują się również w uzyskanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.