Fakty i mity na temat elektrowni na Pomorzu

Realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, czyli budowa elektrowni jądrowych o łącznej mocy do 9 GWe, stanowi jedną z największych inwestycji Polski w XXI wieku. Inwestycji koniecznych z uwagi na konieczność odejścia od paliw kopalnych w trosce o klimat i środowisko, a także ze względu na drożejącą energię elektryczną. Czysta, niemal bezemisyjna, działająca u podstawy systemu energia jądrowa może stanowić stabilne, efektywne i przyjazne dla środowiska źródło energii elektrycznej oraz być odpowiedzią na wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym polskich firm i gospodarstw domowych. Wg szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w zależności od wybranej technologii, moc zainstalowana 6 planowanych reaktorów przekładałaby się na roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie 53-80 TWh, co odpowiada 31-46 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną i 26-38 proc. zapotrzebowania prognozowanego na 2043 r.

Tak ogromna inwestycja, jaką jest budowa elektrowni jądrowej w Polsce, obejmująca wiele aspektów dotyczących środowiska naturalnego, samego procesu technologicznego, planowania prac budowlanych, bezpieczeństwa oraz wpływu na lokalną społeczność budzi duże zainteresowanie i emocje, w szczególności w rejonie lokalizacji. Wokół każdej dużej inwestycji narastają różnego rodzaju plotki, niesprawdzone, nieprecyzyjne czy nawet nieprawdziwe informacje, a czasem także i manipulacje.

Dlatego na tej stronie, poświęconej budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz innym aspektom związanym z energetyką jądrową, nie tylko weryfikujemy te mity, ale i prezentujemy rzetelne i sprawdzone informacje na temat inwestycji, której preferowana lokalizacja Lubiatowo-Kopalino znajduje się w gminie Choczewo.