Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) uruchomiły kolejną, czwartą już, edycję Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych (PWIS), za pośrednictwem którego wspierają działania ważne dla społeczności w rejonie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. PWIS jest następcą realizowanego tam wcześniej przez spółkę Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych – w ten sposób od 2015 roku PEJ wsparły już ponad 300 społecznych inicjatyw w powiatach wejherowskim, puckim i lęborskim. W tym roku na pierwszy plan wysuną się projekty edukacyjne i dotyczące bezpieczeństwa.
Z PWIS, którego tegoroczny budżet wynosi 2 300 000 zł, mogą korzystać samorządy i ich jednostki pomocnicze, organizacje, fundacje, stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne i inne podmioty działające na rzecz społeczności w rejonie przyszłej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
Podsumowując ubiegłoroczną edycję programu, przeanalizowaliśmy zgłaszane nam dotąd uwagi i wnioski. Wychodząc tym głosom naprzeciw, postanowiliśmy zmodyfikować tegoroczną formułę PWIS. Pierwszeństwo będą miały projekty z zakresów edukacji i bezpieczeństwa proponowane przez objęte dofinansowaniem gminy i uprawnione instytucje z regionu naszej inwestycji. Niedawno zorganizowaliśmy też spotkania z przedstawicielami lokalnych samorządów i instytucji uprawnionych do składania wniosków, podczas których przybliżyliśmy założenia i zasady przyznawania środków w ramach tego programu. Zależy nam, aby wspierane przez nas projekty dawały możliwie najlepsze efekty społeczne.
Ludmiła Sandros, kierownik działu komunikacji społecznej i edukacji w PEJ
Inicjatywy, które w ubiegłym roku uzyskały wsparcie PWIS, realizowano w różnych obszarach. Środki z programu PEJ przeznaczono m.in. na oświetlenie uliczne w miejscowości Słajszewo, zakup sprzętu ratowniczego dla choczewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej czy na prowadzony przez gminę Choczewo projekt diagnostyczno-terapeutyczny „Ja to umiem, ja to wiem”, w ramach którego powstał gabinet do zajęć wczesnego wspomagania rozwoju i pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Przykładów projektów jest wiele, a łączy je jedno – wszystkie one odpowiadają na realne potrzeby mieszkańców gmin w pobliżu powstającej elektrowni jądrowej i wszystkie służą mieszkańcom.
Ludmiła Sandros, kierownik działu komunikacji społecznej i edukacji w PEJ
PWIS (funkcjonujący wcześniej jako Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych) cieszy się popularnością i przekłada się na rzeczywiste wsparcie społecznych, edukacyjnych, infrastrukturalnych i innych potrzeb mieszkańców powiatów wejherowskiego, puckiego i lęborskiego. Spółka wsparła dotąd ponad 300 inicjatyw na łączną kwotę blisko 20 mln zł.
Materiały informacyjne dotyczące Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych, wzory wniosków i regulamin programu są dostępne na stronie www.pej.pl. Wnioskodawcy mogą cały czas liczyć na dodatkowe informacje od pracowników PEJ w Lokalnych Punktach Informacyjnych spółki – tak jak w poprzednich edycjach, tak i w tym roku będą oni pomagać w przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych i rozliczeń.