Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz Agencja Rozwoju Pomorza podpisały 30 maja w Gdańsku list intencyjny o współpracy w zakresie zwiększania udziału pomorskich firm w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Dotyczy on m.in. organizacji inicjatyw o charakterze edukacyjnym, informacyjnym i promocyjnym oraz działań związanych z przygotowaniem bazy noclegowej dla osób pracujących przy projekcie elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino.
Agencja Rozwoju Pomorza zaangażuje się w budowanie i wspieranie udziału polskich firm w łańcuchu dostaw dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu. W ramach działań będzie odpowiedzialna m.in. za przekazywanie lokalnym przedsiębiorcom bieżących informacji o projekcie, w tym o postępowaniach przetargowych prowadzonych, zarówno przez PEJ oraz konsorcjum Westinghouse-Bechtel, jak i przez podmioty realizujące kluczowe inwestycje towarzyszące projektowi, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskie Linie Kolejowe, Urząd Morski w Gdyni, czy też Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W tym celu Agencja Rozwoju Pomorza będzie koordynować i organizować cykl spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców z regionu, zapewniając jednocześnie udział ekspertów z zakresu procedur przetargowych oraz wymagań stawianych potencjalnym dostawcom i podwykonawcom projektu jądrowego.
Siłą napędową Pomorza będzie nie tylko sama energia, która popłynie z pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale też lokalni pracownicy i przedsiębiorcy, którzy odegrają ważną rolę w realizacji tej kluczowej inwestycji. Współpraca z Agencją Rozwoju Pomorza to kolejny etap naszej współpracy z pomorskim biznesem - ułatwiamy przedsiębiorcom zaangażowanie się w prace budowlane, co korzystnie wpłynie na kondycję tych firm, a jednocześnie będzie także impulsem dla pomorskiej gospodarki tak w krótkiej, jak i długiej perspektywie.
Piotr Piela, p.o. prezesa zarządu PEJ
W ramach współpracy z PEJ Agencja Rozwoju Pomorza włączy się również w prace związane z analizą potencjału lokalnej bazy noclegowej na Pomorzu, która będzie mogła być wykorzystywana na wszystkich etapach realizacji projektu jądrowego.
Naszym celem jest włączenie w łańcuchy dostaw podczas szeroko rozumianej realizacji inwestycji, jak największej liczby polskich i pomorskich firm. Bardzo istotne jest także zabezpieczenie odpowiedniego zaplecza mieszkaniowego dla pracowników zaangażowanych przy budowie elektrowni. W szczytowym momencie inwestycji na placu budowy będzie pracowało około 10 tys. osób.
Sławomir Kosakowski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza
Agencja Rozwoju Pomorza przeanalizuje także tereny inwestycyjne w sąsiedztwie przyszłej elektrowni jądrowej w celu identyfikacji nowych lokalizacji dla inwestycji powiązanych z budową. Agencja będzie także pośredniczyć w nawiązywaniu relacji pomiędzy lokalnymi firmami a administracją publiczną i inwestorami zagranicznymi współpracującymi z konsorcjum Westinghouse-Bechtel.