PEJ złożyły do PAA wniosek o zaklasyfikowanie części układu chłodzenia elektrowni pod kątem bezpieczeństwa
Spółka PEJ, wraz z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie systemu obiegu wody cyrkulacyjnej, przedstawiła PAA dokumentację umożliwiającą ocenę prawidłowości tego zaklasyfikowania.
– Kwestie bezpieczeństwa są dla nas priorytetowe. Jednocześnie, jako inwestor, dbamy o realizację inwestycji zgodnie z harmonogramem. Bliski dialog z PAA i wypracowywanie optymalnych rozwiązań są istotne dla sprawnego i bezpiecznego przebiegu tej strategicznej dla Polski inwestycji – powiedział prezes zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych Leszek Juchniewicz.
W rzeczonym wniosku PEJ wystąpiły do Prezesa PAA o wydanie opinii w zakresie prawidłowości klasyfikacji systemu obiegu wody cyrkulacyjnej jako systemu, elementu konstrukcji lub wyposażenia obiektu jądrowego niemającego wpływu na bezpieczeństwo jądrowe. Takie potwierdzenie umożliwiłoby odpowiednią klasyfikację systemu pod względem bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, a tym samym prawidłowe sporządzenie dokumentacji dotyczącej klasyfikacji bezpieczeństwa tego systemu. Według PEJ zaklasyfikowanie układu wody cyrkulacyjnej do systemów niezwiązanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną jest możliwe dzięki wykorzystaniu systemów pasywnych w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, opartej na technologii reaktorów AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse.
– Reaktor tego typu może, w razie potrzeby, być chłodzony przez 72 godziny bez zasilania energią elektryczną i bez ingerencji człowieka – ta cecha bezpieczeństwa wyróżnia go pozytywnie w porównaniu do większości typów funkcjonujących obecnie na świecie reaktorów – wyjaśnia prezes Juchniewicz.
To już trzeci wniosek o opinię Prezesa PAA dla PEJ. Pierwsza opinia dotyczyła zakresu i szczegółowości niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa dla elektrowni Lubiatowo-Kopalino i spółka uzyskała ją w czerwcu 2023 roku. Drugą, która pozwoliła na ocenę przedstawionej metodyki klasyfikacji systemów bezpieczeństwa, spółka uzyskała w sierpniu 2024 roku.
***********
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP, a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP. Więcej informacji: www.ppej.pl.