Wstęp
Zgodnie z wynikiem wyborów, które odbyły się na zjeździe w Warszawie w dniu 31.05.2008 r. w skład Zarządu III Kadencji Polskiej Młodzieży Esperanckiej weszli: Łukasz Żebrowski – przewodniczący, Agnieszka Rzetelska – wiceprzewodnicząca, Justyna Rusznica – sekretarz, Leszek Dobrowolski – skarbnik, Łukasz Korczewski – członek zarządu do spraw działalności internetowej (złożył rezygnację w kwietniu 2009). Raport ten przedstawia działalność PME podczas dwuletniej kadencji tego zarządu.
- Więcej: Władze PME – kadencja 2008-2010
Organizacja
W obecnej kadencji zarządu odbyły się cztery zjazdy PME, kolejno w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Niestety z drugiej strony nie udało się osiągnąć planowanego przez zarząd rozwoju działalności lokalnej, poza obecnymi centrami. Zarząd kolejnej kadencji powinien w sposób szczególny zadbać o ten aspekt rozwoju organizacji.
Współpraca z TEJO i PZE
PME była reprezentowana na wszystkich zjazdach TEJO i PZE, które się w tym okresie odbyły. Spotkania komitetu TEJO miały miejsce w Szombathely (2008), w Libercu (2009) oraz w Zakopanem (2009), gdzie PME reprezentował Łukasz Żebrowski. Podczas spotkania komitetu TEJO w Libercu został wybrany nowy, sześcioosobowy zarząd tej organizacji, w skład którego weszło aż troje członków PME (Oleksandra Kovyazina, Irmina Szustak, Łukasz Żebrowski). Ze względu na to, funkcję reprezentanta PME w komitecie TEJO Łukasz Żebrowski przekazał Agnieszce Rzetelskiej.
Na Zjeździe Delegatów PZE w Łodzi (2008) PME reprezentował Łukasz Żebrowski.
Światowy Kongres Młodzieży 2009
Największym projektem PME podczas tej kadencji zarządu był Światowy Kongres Młodzieży (IJK), zorganizowany wspólnie przez Czeską, Niemiecką i Polską Młodzież Esperancką. Na to wydarzenie przybyło do Liberca (Czechy) ok. 350 osób z całego świata, a w ekipie organizacyjnej najwięcej było Polaków.
Więcej: 65. Światowy Kongres Młodzieży
Tydzień Działania (Ago-Semajno)
Na przełomie lat 2008/2009 w Liptowskim Mikulaszu odbyła się ostatnia impreza z cyklu Ago-Semajno. Została zorganizowana przez PME, SKEJ (Slovakia Esperanta Junularo), klub Varsovia Vento oraz LEK (Liptova Esperanto-Klubo).
- Więcej: Tydzień Działania
Europejski Tydzień Młodzieży (Junulara E-Semajno)
Rok później po raz pierwszy odbył się Europejski Tydzień Młodzieży, czyli impreza która powstała z połączenia Ago-Semajno oraz Internacia Seminario organizowanego przez Niemiecką Młodzież Esperancką. W tym wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób z całej Europy. Następną imprezę z cyklu Junulara E-Semajno zorganizujemy wspólnie w niemieckim mieście Burg.
Seminarium PME i E@I
PME wspólnie z E@I planowało zorganizować seminarium „Multimedia dla wielojęzyczności i wielokulturowości”. Projekt ten, przygotowany jeszcze przez poprzedni zarząd, został poprawiony i ponownie złożony do funduszu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu”. Niestety po raz drugi nie został zaakceptowany przez fundusz i nie udało się zrealizować tego seminarium.
Forum Ekonomiczne
Członkowie PME Agnieszka Mozer, Tobiasz Kaźmierski oraz Łukasz Żebrowski już tradycyjnie obsługiwali stoisko esperanckie na XVII Forum Ekonomicznym w Krynicy (2008).
Piknik Naukowy
Esperanto było również przez nas popularyzowane na stoisku PZE podczas 13. Pikniku Naukowego w Warszawie. Oprócz informowania odwiedzających, odbywały się tam również krótkie lekcje esperanta oraz projekcje filmów z serii „Esperanto estas…”.
Festiwal Nauki
Na warszawskim Festiwalu Nauki PME wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało 4-dniowe warsztaty dla szkół „Graffiti po Esperancku”, podczas których uczestnicy w formie zabawy zapoznawali się z ideami esperanta, podstawami języka.
Więcej: Warszawa: Esperanto na Festiwalu Nauki
Jubileusz Zamenhofa
W dniu 150. rocznicy urodzin Zamenhofa PME wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich oraz kuratorką Natalia Romik przeprowadziło akcję zamiany etykiet na esperanckie w sklepach na Muranowie, w okolicy miejsca w którym mieszkał Zamenhof. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w polskich i światowych mediach.
Wydawnictwa
Przygotowana kilka lat temu koszulka „Lingva Revolucio” odniosła spektakularny sukces, a więc po wyczerpaniu zapasów wydaliśmy ją już po raz trzeci, tym razem w różnych kolorach, w ilości 200 egzemplarzy.
Z okazji IJK w Libercu, w liczbie 100 egzemplarzy została wydana koszulka z logo kongresu.
Asortyment gadżetów wydawanych przez PME powiększył się również o otwieracz do butelek „Esperanto – Probably the best language in the word”. Otwieracz został wydany w 200 egzemplarzach.
Ponadto PME zorganizowała konkurs fotograficzny na zdjęcia ze swoimi produktami. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu 2010.
Wizerunek organizacji
W tej kadencji zostały przeprowadzone gruntowne zmiany w informowaniu o naszych działaniach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszej organizacji. Najważniejszą częścią tej przebudowy jest oczywiście nowa strona, dwujęzyczna, z dużą ilością informacji oraz często aktualizowana. Grupa dyskusyjna została przeniesiona do serwisów google’a. PME jest obecna we wszystkich najważniejszych portalach społecznościowych, a informacje o naszej działalności regularnie ukazują się w najważniejszych mediach esperanckich.
Raport sporządził Łukasz Żebrowski