Pola Esperanto-Junularo – Polska Młodzież Esperancka


Nowy zarząd i nowe plany po zjeździe Polskiej Młodzieży Esperanckiej

Tags: , – LukiZ 10:20, 2016-5-28

Kunveno de PEJ (2016)

W Warszawie zakończył sie właśnie zjazd Polskiej Młodzieży Esperanckiej. Podczas tych dwóch dni (26 i 27 maja 2016) nie mogło zabraknąć tematu Międzynarodowego Kongresu Młodzieżowego (IJK), który odbędzie się w lipcu we Wrocławiu, jak również innych współorganizowanych przez nas wydarzeń, czyli Junulara E-Semajno i ĈAR. Rozmawialiśmy o tym jak przyciągnąć do organizacji początkujących Esperantystów, o naszym udziale w rożnych wydarzeniach takich jak Forum Ekonomiczne w Krynicy oraz festiwale SLOT i Woodstock. Nie zabrakło tematów związanych z projektami – obecnie trwającym programie Erasmus+, rozpoczynającej się współpracy z organizacjami w Afryce oraz o ewentualnych przyszłych projektach. W sprawach wewnętrznych organizacji poruszono tematy związane z kolejnym zjazdem na Arkonesie, aktualizacją regulaminu oraz uzyskaniem osobności prawnej.

Na koniec wybrano nowy 7-osobowy zarząd organizacji. Znalazło się w nim dwóch nowych członków Tobiasz Kubisiowski (sekretarz) i Adrian Wasilewski (członek zarządu). Z poprzedniego zarządu ponownie wybrano Piotra Hołdę, który został przewodniczącym, Romualdę Jeziorowską (wiceprzewodnicząca), Mariusza Hebdzyńskiego (skarbnik) oraz Annę Marię Koniecpolską-Lachowską i Tomasza Szymulę (członkowie zarządu). Jedynym członkiem poprzedniego zarządu, który nie kandydował ponownie jest Łukasz Żebrowski, który pracował w zarządach Polskiej Młodzieży Esperanckiej nieprzerwanie przez ostatnich 10 lat.

Zjazd Polskiej Młodzieży Esperanckiej

LukiZ 15:23, 2016-5-8

Kunveno de PEJ

Coroczny zjazd Polskiej Młodzieży Esperanckiej odbędzie się w dniach 26-29 maja w Warszawie. Podczas zjazdu zajmiemy się sprawami organizacji, głównie tym czym PME ma się zajmować po Światowym Esperanckim Kongresie Młodzieży (IJK) we Wrocławiu. Obędzie się też wybór nowego zarządu. Z pewnością będzie też okazja spędzić miło czas :-)
Zapraszamy nie tylko członków PME, ale wszystkich którzy uczą się esperanta.

Szczegółowy plan zdjazdu jeszcze nie jest gotowy, ale planujemy że program związany z organizacją będzie codziennie od 10 do 18. W zależności od ilości osób będziemy pracować albo w domku na działce Varsovia Vento albo w siedzibie Polskiego Związku Esperantystów przy ul. Andersa. Nocleg jest mozliwy za darmo w domku na działce Varsovia Vento, ale trzeba mieć ze sobą śpiwór. Zachęcamy do przyjazdu w środę (25 maja) wieczorem. W sobotę w Łodzi będzie się odbywać Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Esprantystów, więc przygotujemy program tak, żeby zaintesowani mogli wziąć w nim udział. W razie jakichś pytań o zjazd proszę pisać do Łukasza: lukasz.zebrowski@pej.pl. Programem zjazdu zajmuje się Tomasz: tomasz.szymula@pej.pl.

Prosimy o zapisywanie się pod adresem bit.ly/kunveno2016.

Informacje o zjeździe znajdują sie też w wydarzeniu na facebooku.

Esperanto na Slocie w 2016

piotr.holda 21:31, 2016-4-6

Feliĉa

Esperanto pojawiło się na Slocie trzykrotnie w zeszłym roku: na festiwalu w Lubiążu, w Gdyni i we Wrocławiu. Chcemy kontynuować te owocną współpracę i szukamy wspólników - może właśnie Ciebie?

W tym roku planujemy bardziej zaangażować się w strefie NGO - inicjatyw społecznych. Na załączonym obrazku widać nasze zeszłoroczne stoisko - teraz chcemy mieć więcej: więcej ludzi, więcej zdjęć, więcej różnorodnych aktywności. Jeśli jesteś esperantystą, może chcesz współtworzyć esperancką atmosferę na Slot Art Festiwalu?

Co proponujemy?
- bezpłatne wejście na Slot (5-9.07 lub część tego czasu)
- świetną atmosferę podczas festiwalu,
- możliwość współtworzenia czegoś wyjątkowego.

Czego potrzebujemy?
- esperantysty przynajmniej w st. podstawowym umiejącego język międzynarodowy,
- osoby kreatywnej, lubiącej rozmawiać z nieznajomymi.

Jeśli Cię to ciekawi, sprawdź: /slot.art.pl/ lub wprost spytaj o szczegóły: anna.maria.koniecpolska@pej.pl
Jeśli jeszcze nie jesteś gotowy przekazywać informacji o esperancie - i tak przyjedź i znajdź nas w Lubiążu!

W Egerze odbył się 7. JES

Tags: , , – Tobiaszeto 18:19, 2016-1-14

fot. Tomasz Szymula

fotis Tomasz Szymula

Od 27 grudnia 2015 do 3 stycznia 2016 w węgierskim mieście Eger odbył się 7. JES (Junulara E-Semajno – Europejski Tydzień Młodzieży), organizowany przez Polską i Węgierską Młodzież Esperancką. Na program składały się w ciągu dnia: prelekcje, koła dyskusyjne, wycieczki i seminarium Światowej Organizacji Esperantystów; wieczorem – wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, pokaz tańców ludowych czy degustacja przysmaków z krajów, z których przyjechali uczestnicy; nocą zaś funkcjonowały dyskoteka, karaoke czy herbaciarnia. Punktem kulminacyjnym spotkania był bal sylwestrowy.

W wydarzeniu uczestniczyło 129 osób z 23 krajów. Najwięcej uczestników przyjechało z Niemiec (28), mniej liczni przybyli z Węgier (24), Polski (12), a następnie Francji (10). Na dalszych miejscach rankingu sytuowały się: Holandia i Słowacja (po 7), Wielka Brytania (5), Włochy i Rosja (po 4). Po 3 osoby przyjechały z Brazylii, Hiszpanii, Chorwacji i Ukrainy, po 2 – z Belgii, Szwajcarii, Czech, Danii, Serbii i Szwecji, natomiast po 1 – z Austrii, Kanady, Japonii i Norwegii. 61% uczestników miało mniej niż 30 lat, średnia wieku wynosiła 30,7 lat, a jego mediana – 27 lat. Najmłodszy uczestnik miał 14 lat.
Następny JES odbędzie się za rok, w północnych Niemczech, a jego głównym organizatorem będzie Niemiecka Młodzież Esperancka. Więcej informacji pojawi się niebawem na stronie wydarzenia na Facebooku.

Esperanto na Slocie po raz 3 w tym roku!

piotr.holda 11:02, 2015-10-7

Leciono de esperanto dum SLOT

Nauka połączona z zabawą w niepowtarzalnym slotowym stylu w Lubiążu, w Gdyni (podczas SLOTuPomorze) zachęciła nas do zgłoszenia warsztatów esperanckich także na SLOTafter we Wrocławiu. Bądź z nami w sobotę, 10.10! Klub Firlej, ul. Grabiszyńska.

SLOT Art Festival w Lubiążu to odbywający się w lipcu festiwal sztuk wszelakich: jest muzyka, teatr, fireshow, taniec, robotki ręczne… nie powinno zabraknąć Esperanta! Ekipę PEJu można było znaleźć w korytarzu inicjatyw spolecznych jak też w czasie warsztatów. Na krótkim kursie codziennie gościło od 25 do 35 osób. Romualda i Zdzisław dzielnie wprowadzali ich w świat języka międzynarodowego, a Piotr i Anna Maria pokazywali, co dalej.

22 sierpnia 2015 odbył się festiwal SLOT Pomorze w Gdyni. Podczas niego uczestnicy mogli wziąć udział w różnych atrakcjach: koncerty, wystawy, kino i warsztaty. Warsztaty esperanta, prowadzone przez Alicję i Karolinę ze Szczecina odbywały się w plenerze na świeżym powietrzu i przebiegały w przyjaznej atmosferze. Wspólnie ćwiczyliśmy podstawowe zwroty, śpiewaliśmy i świetnie bawiliśmy się podczas kalambur. Cieszymy się, że Esperanto wzbudziło uwagę wielu uczestników festiwalu i chętnie brali oni udział w naszych warsztatach.